środa, 9 listopada 2016

Kryzys przysięgowy i początki polskiej piłki ręcznej

Odpowiedzi naszej młodzieży na III zestaw pytań Szkolnej Ligi Historycznej powoli spływają (na razie 8), ale czasu jeszcze trochę jest.
W tych dniach mijają kolejne rocznice związane bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku:

- W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie utworzono Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele

 -8 listopada Józef Piłsudski wraz z Kazimierzem Sosnkowskim zostali zwolnieni w twierdzy w Magdeburgu

- 10 listopada Piłsudski przyjeżdża z Magdeburga do Warszawy. Rozpoczyna się w stolicy rozbrajanie żołnierzy niemieckich.

- 11 listopada...i tu zaczęła się Polska. Co się wtedy stało, opiszę w osobnym poście.

Chcę jednak powrócić do wydarzeń sprzed osadzenia Piłsudskiego (finalnie) w twierdzy Magdeburg.

Zapraszam do poczytania informacji dotyczących kryzysu przysięgowego. Kiedy internowano żołnierzy Legionów I i III Brygady osadzono ich w obozach w Szczypiornie (żołnierzy) i Bolimowie (oficerów). Obóz w Szczypiornie stał się kolebką jedną z popularniejszych w Polsce dyscyplin sportowych jaką jest piłka ręczna, zwana popularnie w Polsce "szczypiorniakiem". Poniżej za wikipedią:

"W Polsce sport w wersji niemieckiej (11-osobowej) zaczął być uprawiany w 1917 roku w Szczypiornie (obecnej dzielnicy Kalisza) przez oficerów I i III Brygady Legionów Polskich internowanych po kryzysie przysigowym, stąd pochodzi nazwa "szczypiorniak" (nazwa ta jest rzadziej stosowana do oecnej, wersji 7-osobowej - inne zasady gry, boisko itp.). Wersja najbardziej rozpowszechniona mówi, że legioniści nauczyli się grać od niemieckich wartowników - ale nie ma na nią dowodów we wspomnieniach, można za to przeczytać, że "leguny wykombinowali nową grę". Piłka ręczna pojawiła sie na przełomie XIX i XX wieku w Niemczech i w Danii. Możlwe jest, że któryś z legionistów podpatrzył ją właśnie tam. We wspomnieniach pojawia si nazwisko majora Grzmota-Skotnickiego, który zainicjował grę w Szczypiornie, ale też kaprala Antoniego Jarząbka. Gra rozpowszechniła się potem wśród żołnierzy Batalionu Pogranicznego, którzy w 1918 roku zdobyli koszary w Szczypiornie i tam stacjonowali. Za rk anrodzin piłki ręcznej w Polsce uznaje się rok 1918".

Tak to właśnie było z naszą piłką ręczną

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz